Szanowni Nauczyciele klas IV – VIII

W tych klasach nadal obowiązuje nauczanie zdalne.

Przypominam uczniom klas VIII i uczącym w tych klasach nauczycielom  wiodących przedmiotów (egzaminacyjnych) tj. języka polskiego, matematyki, języka angielskiego –  o KONSULTACJACH   zgodnie  z ustalonym  wcześniej już  harmonogramem – nadal KONSULTACJE z przedmiotów egzaminacyjnych są aktualne.

Przypominam nauczycielom wspomagającym, szkolnym specjalistom, inni uczący nauczyciele – jeśli jest potrzeba pracy z uczniami ze SPE z klas IV – VIII  na terenie szkoły, gdyż uczniowie ci nie radzą sobie z istniejącą sytuacją lub nie mają warunków do pracy zdalnej w domu – zajęcia te mogą odbywać się na terenie szkoły. Uczeń zawsze przebywa pod opieką nauczyciela wspomagającego, szkolnych specjalistów, innych nauczycieli, którzy zadeklarowali pracę z tym uczniem.

Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.  Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa  i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.

Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.

Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.

Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.

Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym  w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się  z pozostałymi klasami.