Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku

Szkoła Podstawowa
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku

99-120 Piątek

ul. Szkolna 1

tel. (24) 722 11 90

sekretariat@sppiatek.pl

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 799143
  • Do końca roku: 250 dni
  • Do wakacji: 57 dni

Kartka z kalendarza

Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. O placówce

O placówce

ban sppiatek

N A S Z A   H I S T O R I A

 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku (taką nazwę wówczas nosiła nasza szkoła) rozpoczęła swoją działalność 1 września  1935 roku. Swoje istnienie zawdzięczała inicjatywie kilkudziesięciu mieszkańców Piątku, którzy w 1931 r. postanowili wznieść pomnik Pierwszemu Marszałkowi Polski, Józefowi Piłsudskiemu. Na zebraniu organizacyjnym w dniu 22 stycznia 1932 r. ustalono, że pomnik zostanie wystawiony w postaci szkoły. Pomysł ten został przyjęty z entuzjazmem przez instytucje i społeczeństwo Piątku, gdyż wszystkim zależało na utrzymaniu jedynej wówczas w gminie siedmioklasowej szkoły podstawowej, która borykała się z problemami lokalowymi – zajęcia lekcyjne odbywały się w czterech budynkach. Komitet Budowy Pomnika przystąpił  do zbiórki funduszy. W tym celu organizował liczne imprezy. Uczniowie zbierali na okolicznych polach kamień na fundament, a rolnicy zwozili go wozami na teren położony przy elektrowni, który Rada Gromadzka 23 stycznia 1934 r. przeznaczyła na budowę pomnika – szkoły. Dzięki ofiarności społeczeństwa zebrano 34 tys. zł, resztę (16 tys.) pieniędzy wpłaciła gmina. 13 sierpnia 1934 r. poświęcono  kamień węgielny przyszłego gmachu. Budowa i prace wykończeniowe trwały rok. W budynku znajdowało się siedem sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, kancelaria i szatnia. W ścianę gmachu wmurowano tablicę pamiątkową z płaskorzeźbą Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste oddanie budynku do użytku odbyło się 1 września 1935 roku. Stanowisko kierownika objął Marian Szajner. W skład grona pedagogicznego weszli: Jadwiga Barańska, Zygmunt Bednarek, Jan i Kazimierz Błachowiczowie, Feliks Michalski, Leon Ofczyński, Helena Orłowska, Wanda Szajnerowa, Irena Tarkowa, Stefania Tomaszewska, Eugeniusz i Irena Węgrzynowie, Maria Michalska, Franciszek Tarnowski, Rozalia Fiftówna, Henryka Górecka, Edmund Pawłowski   i Stanisław Pawłowski. Grono pedagogiczne składało się z 19 osób. Do nowej szkoły uczęszczały  dzieci  z Piekar, Łęki, Bronikowa, Bielic, Sułkowic, Michałówki, Krzyszkowic, Pokrzywnicy i z Młynowa. Szkoła przyjmowała również uczniów spoza obwodu, którzy chcieli kontynuować naukę po ukończeniu szkoły czteroklasowej w swoim obwodzie (w gminie Piątek było siedem takich szkół: w Balkowie, Boguszycach, Górkach Pęcławskich, Rogaszynie, Goślubiu, Bielicach, Witowie).

Nadal istniała w Piątku stara szkoła przy ul. Pokrzywnej, którą do 1939 roku kierował Jan Kapa.

W roku szkolnym 1936/1937 do nowej szkoły uczęszczało 495 uczniów, a rok później 576, którzy uczyli się w 12 oddziałach.

Wybuch II wojny światowej spowodował trwającą ponad 5 lat przerwę w funkcjonowaniu placówki. W październiku 1939 r. Piątek z częścią województwa łódzkiego został przyłączony do III Rzeszy. W gmachu szkolnym umieszczono siedzibę terenowych władz okupacyjnych.

Nie znamy wojennych losów wszystkich piątkowskich pedagogów – większość z nich wyjechała z Piątku. Franciszek Tarnowski brał czynny udział w kampanii wrześniowej i dostał się do niewoli, kierownik Szajner i jego żona zostali aresztowani i wywiezieni na roboty do Niemiec, Eugeniusz Węgrzyn był członkiem ruchu oporu - zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Szkoła Podstawowa wznowiła swoją działalność tuż po wyzwoleniu Piątku. Pierwszym powojennym kierownikiem został Jan Błachowicz. Do pracy wróciło 9 nauczycieli. Naukę rozpoczęło 332 uczniów. Placówka funkcjonowała bez patrona, gdyż władze komunistyczne zabroniły używania imienia Józefa Piłsudskiego, którego traktowały jako niebezpieczny symbol polskiej suwerenności. W czasie okupacji zaginęła tablica pamiątkowa z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. W sierpniu 1945 r., na mocy decyzji władz oświatowych szkoła została podzielona na dwie placówki. Przez następne dwa lata w tym samym budynku mieściły się dwie szkoły podstawowe oznaczone numerami 1 i 2. Kierownikiem szkoły nr 1 był Jan Błachowicz, a szkoły nr 2 znajdującej się na piętrze - Marian Szajner. W sierpniu 1947r. starostwo łęczyckie połączyło te dwie szkoły w jedną. Kierownictwo powierzono Marianowi Szajnerowi. Trzynastu nauczycieli uczyło 600 uczniów podzielonych na 14 oddziałów. Ciasnota spowodowała naukę na dwie zmiany. Brakowało podręczników, pomocy dydaktycznych i mebli szkolnych. Oprócz dziennej szkoły podstawowej czynne były: wieczorowa szkoła podstawowa i gimnazjum wieczorowe dla starszej młodzieży, której wojna uniemożliwiła naukę. Lekcje kończyły się o  21.00. Nauczyciele pracowali po 10 godzin dziennie.

 Od 1952 r. przez 20 lat, funkcję kierownika pełnił Franciszek Tarnowski. Do potrzeb szkoły przystosowano budynek byłej elektrowni. Nie rozwiązało to jednak problemów lokalowych, gdyż liczba uczniów ciągle wzrastała – w 1964r. wynosiła 675. Zajęcia nadal odbywały się na dwie zmiany (do roku 1999). Szkoła utrzymywana była przez Gromadzką Radę Narodową w Piątku. Grono pedagogiczne stanowili: F. Tarnowski, Irena Tarkowa, Ireneusz Tarka, Czesław Kędzierski, Maria Kasińska, Wiesława Trzeciak-Gębicka, Jerzy Lewandowski, Jadwiga Kmieciak, Teresa Paszkiewicz, Stefania Tarnowska i Janina Muszyńska. W myśl reformy szkolnej w 1968r. powstała w Piątku 8 klasowa szkoła podstawowa.

Kierownictwo szkoły po Franciszku Tarnowskim objął w latach 1972-1973 Adam Stawiński. Od 1 września 1973 r. zaczęto przygotowania do kolejnej reformy szkolnej. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Łodzi powołało Zbiorczą Szkołę Gminną w Piątku. Podlegało jej 5 szkół: Balków, Goślub, Górki Pęcławskie, Czerników i Witów. W grudniu 1973 r. dyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej w Piątku został Wiesław Zagórowski, a od 1974 do 1978 funkcję tę pełnił Leon Gieraga, później Stanisław Pilarski.  Po powstaniu Zbiorczej Szkoły Gminnej planowano rozbudowę istniejącego obiektu. Inwestycja była bardzo oczekiwana, gdyż warunki lokalowe nie odpowiadały potrzebom stawianym szkole zbiorczej. Niestety, trudności gospodarcze, a następnie kryzys przełomu lat 70- tych i 80-tych odsunął rozpoczęcie rozbudowy szkoły na dalsze lata. W związku z tym nadal prowadzono remonty i modernizację istniejących budynków – do byłej elektrowni dobudowano pracownię zajęć praktyczno-technicznych, do głównego gmachu- pomieszczenia na szatnię, urządzono klasopracownie: geograficzną, fizyczną, nauczania początkowego, biologiczną, i polonistyczną. W latach 1984-1990 funkcję dyrektora pełnił Adam Stawiński

11 stycznia 1988r., dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, społeczeństwa i władz gminy oddano do użytku halę sportową, tzw. „Pilawę”.

W 1990 roku stanowisko dyrektora objął mgr inż. Tadeusz Kazimierczak. Rozpoczęcie roku szkolnego 1990/1991 po raz pierwszy zaczęło się mszą świętą, co było z pewnością symbolem zmian w szkolnictwie i widocznym znakiem wkraczania naszego kraju w nową epokę.  Przywrócono do szkół nauczanie religii. Zlikwidowano szkoły zbiorcze. W gminie Piątek utworzono trzy szkoły podstawowe, największą z nich była Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku, której podporządkowano trzy filie: Witów, Goślub i Balków.

W roku 1992 dokonano kolejnej modernizacji budynku i założono centralne ogrzewanie. 8 listopada 1996r. szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez rodziców uczniów (Edytę  i Krzysztofa Gabryelczaków, Halinę i Zygmunta Grzelaków, Małgorzatę i Jacka Kwiatkowskich, Jadwigę i Henryka Mikołajczyków oraz Mirosławę i Zdzisława Skowronów). W 1997 roku władze samorządowe rozpoczęły rozbudowę placówki. Dwa lata później powstały gimnazja. W związku z tym Szkoła Podstawowa została przeniesiona  w 2000r. do nowego obiektu, a Gimnazjum pozostało w gmachu z 1935r. W 2003r. oddano do użytku nową salę gimnastyczną, która służyła obu szkołom. 

Od 1 września 1999 r. funkcję dyrektora sprawuje mgr Krystyna Grabowska.

W 2018r., na podstawie Uchwały Nr XXVII/140/17 Rady Gminy Piątek z dnia 29 marca 2017r., Gimnazjum im. Stefana Pieńkowskiego w Piątku włączono do Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku.

  

                     Opracowano na podstawie książek: S. Cisak, Historia Piątku i F. Paprockiego, Historia Piątku.

 

 

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Piątku

 Marian Szajner               1935 - 1939r. , SP Nr2  1945 - 1947r. i kierownik SP w Piątku 1947 - 1952r.

 Jan Błachowicz              1945r. i SP Nr 2 1945  - 1947r.

 Franciszek Tarnowski    1952 - 1972r.

 Adam Stawiński             1972 - 1973 i 1984-1990

 Wiesław Zagórowski     1973 - 1974r.

 Leon Gieraga                  1973 - 1978r.

 Stanisław Pilarski           1978 - 1984r.

 Tadeusz Kazimierczak   1990 - 1999r.

 Krystyna Grabowska      1999 - 30.08.2022r.

Adriana Łempicka - Kmieciak od 01.09.2022r.

 

Autor zdjęć szkoły z lat 2000-2022: Radosław Wojciechowski

Zdjęcie nr 1 pochodzi z książki S. Cisaka, Historia Piątku i F. Paprockiego, Historia Piątku.