100. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - współorganizowanie patriotycznej, gminnej uroczystości

11 listopada 2018r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Piątku z zaangażowaniem włączyła się w gminne  obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęto od posadzenia w Geometrycznym Środku Polski okolicznościowego dębu przy współudziale Wójta Gminy Piątek p. Krzysztofa Lisieckiego i przedstawicieli okolicznych placówek oświatowych. Naszą szkołę reprezentowali Pani Dyrektor Krystyna Grabowska i uczennica klasy VIII b Dominika Grzelak. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy  i z rozłożoną stumetrową biało - czerwono flagą przemaszerowali do kościoła. Tam miała miejsce  uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Krzyż - mogile 44 rozstrzelanych w czasie II wojny światowej.  Obchody wzbogaciły także występy artystyczne szkół i przedszkola z terenu gminy Piątek. Nasi uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny pt. ,,Wolność jest w nas”. Tego dnia ogłoszone zostały wyniki konkursów, które odbyły się w naszej gminie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. I tu nasi uczniowie nie zawiedli, zdobywając liczne nagrody. Obecni na uroczystości mogli otrzymać książkę ,,Okruchy wspomnień” autorstwa pani Danuty Stępniewskiej - od urodzenia mieszkanki Piątku, emerytowanej nauczycielki naszej szkoły, w której opowiada o swoim beztroskim dzieciństwie sprzed wojny, ponurym czasie okupacji niemieckiej i walce o przetrwanie. Pani Stępniewska składała autografy –dziękujemy. Można było także podziwiać wystawę IPN  nt. 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz obejrzeć i podziwiać  filmiki nagrane przez uczniów naszej szkoły związane ze wspomnieniami dziadków, babć, znajomych. Tutaj nasi uczniowie także otrzymali nagrody za czołowe miejsca w tym konkursie. Pan Wójt Gminy Piątek podarował na ręce pani dyrektor K. Grabowskiej i Pani wicedyrektor A. Przybylak rzeźbę Marszałka Józefa Piłsudskiego, która będzie wyeksponowana na I piętrze obiektu szkolnego oraz każdy, kto wziął udział w obchodach, mógł doświadczyć nie tylko zadumy i wzruszenia, ale przede wszystkim  radości, jaką daje  życie w niepodległej ojczyźnie. Jesteśmy dumni, że możemy żyć w wolnym kraju i nasza obecność i udział w uroczystościach wynikał z potrzeby serca. Dziękujemy za liczny udział społeczności Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku.