„CUKIERKI" - program wczesnej profilaktyki program wczesnej profilaktyki

Uczniowie klas III naszej szkoły zostali objęci Programem Wczesnej Profilaktyki „Cukierki". Program oparty na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak pt. „Cukierki", którego celem jest profilaktyka uzależnień, przemocy i rozwijania umiejętności życiowych uczniów przeznaczony dla klas I‐III szkół podstawowych.

Trzecioklasiści,  zgodnie z założeniami programu  kształtowali postawę dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu   i bezpieczeństwu. Postacią, która w bajce wyzwala dzieci z opresji jest Wróżka Ognia Kuchennego „ognia, który karmi i ogrzewa, a jej czary są jednymi z najpotężniejszych na świecie”. Jest to piękna metafora ogromnej siły chroniącej, jaką są więzi rodzinne i tych, którzy dbają (albo powinni dbać) o ciepło i bezpieczeństwo dzieci, czyli rodziców. Istotną zaletą programu jest wczesne rozpoznawanie dzieci z grupy ryzyka, które izolują się i wykazują trudności w radzeniu sobie z emocjami. Zajęcia zaangażowały nas w zabawę, uczyły empatii, nabywania umiejętności społecznych i rozwijania pozytywnej solidarności grupowej.  Z tego punktu widzenia program ma charakter wychowawczy, który ma ogromne znaczenie profilaktyczne o charakterze uprzedzającym. Właśnie dlatego był to dla nas bardzo cenny i mile spędzony. Ogółem w programie wzięło udział 15 uczniów z klasy III a i 19 uczniów z klasy III b. Atrakcyjna forma zajęć bardzo podobała się uczniom, którzy w nich  aktywnie uczestniczyli.  Program ten odznacza się dużą skutecznością oddziaływań i jest rekomendowany jest przez PARPA.

Dziękujemy serdecznie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  za umożliwienie uczestnictwa w programie.