NARODOWE CZYTANIE „BALLAD I ROMANSÓW” ADAMA MICKIEWICZA

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu.”

Słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy stały się inspiracją do włączenia się w 11. edycję ogólnopolskiej akcji promującą czytelnictwo - Narodowe Czytanie.  Uczniowie klasy VII a oraz  uczennica klasy VIII a Jowita Toborek we współpracy z nauczycielkami p. Joanną Wojtak, p. Agnieszką Olejniczak i p. Marzeną Sukiennik zaprezentowali dnia 22.09.2022r. utwory Mickiewicza: „Romantyczność”, „Rybka”, „Do przyjaciół”. Do wspólnego czytania zaproszona została Dyrektor szkoły, p. Adriana Łempicka-Kmieciak, która powitała zebranych i podzieliła się swoimi refleksjami dotyczącymi twórczości narodowego wieszcza. Pani Dyrektor podziękowała lektorom za ciekawą prezentację utworów Mickiewicza. Podkreśliła też, że w tym roku mija 200 lat od wydania „Ballad i romansów”.

Utwory pełne grozy i humoru zostały zaadresowane do wszystkich, całego społeczeństwa. Dzieło odnosi się do wrażliwości i sentymentów odbiorcy, jednocześnie nawiązując do ludowej wyobraźni. „Ballady i romanse” osądzały rzeczywistości i dawały moralne przesłanie.

Dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie składają serdeczne podziękowania p. Beacie Jankiewicz za wykonanie pięknej dekoracji do 11. edycji akcji czytelniczej Narodowe Czytanie – Adam Mickiewicz „Ballady i romanse”.