UCZNIOWIE KLAS DRUGICH PODRÓŻUJĄ „SZLAKIEM DAWNYCH ZAWODÓW”

21 września uczniowie klas drugich pod opieką swoich wychowawczyń: p. Beaty Wójcik, p. Moniki Kaczorkiewicz oraz p. Jolanty Charusta udali się na wycieczkę krajoznawczą w okolice ziemi łowickiej. Była do wspaniała okazja, aby poznać historię oraz zwyczaje mieszkańców tego regionu.
Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Ludowe rodziny Brzozowskich w Sromowie, gdzie obejrzeliśmy wystawę ponad 600 figurek (większość ruchoma) pokazujących święta religijne i sceny z życia łowickiej wsi. Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich to nie tylko własnoręcznie wykonane lipowe rzeźby, kolorowe wycinanki, pająki, ale również obrazy oraz hafty. Dodatkowo w dwóch pawilonach oglądaliśmy ponad 30 zaprzęgów konnych z okolic Łowicza. Następnie zwiedzaliśmy Skansen w Maurzycach, a dokładniej rzecz ujmując – Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach, który jest niezależną częścią Muzeum w Łowiczu. Na jego terenie podziwialiśmy ponad 40 różnych budynków i obiektów wzniesionych w II połowie XIX i na początku XX wieku w okolicznych, łowickich wsiach, a następnie przeniesionych na teren skansenu. Największe wrażenie zrobił na nas budynek dawnej szkoły.
Podczas wizyty w Nieborowie mieliśmy okazję zobaczyć wnętrza pałacowe zamieszkującej tu rodziny Radziwiłłów na przestrzeni XVII – XX wieku. Natomiast do Bolimowa zaprosiła nas Rodzina Konopczyńskich, która ceramiką trudni się od ponad 200 lot. Obecnie już szóste pokolenie zajmuje się garncarstwem. Tradycje garncarskie w Rodzinie Konopczyńskich rozpoczął Franciszek Konopczyński. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy warsztatów na temat manufaktury ceramiki i historii z nią związanej. Samodzielnie toczyliśmy naczynia na kole garncarskim oraz wykonywaliśmy różne ozdoby, które zabraliśmy ze sobą na pamiątkę. Na koniec warsztatów Państwo Konopczyńscy zaprosili nas na wspólne ognisko. W drodze powrotnej postanowiliśmy odwiedzić McDonalds. Ten wyjazd z pewnością na długo pozostanie w naszych pamięciach.
Opracowanie tekstu- M. Kaczorkiewicz
Zdjęcia- M. Kaczorkiewicz, B. Wójcik