"Witaj Majowa Jutrzenko". Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych wydarzeń patriotycznych. Z tej okazji 28 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez panie: Joannę Wojtak, Bożenę Szymczak, Beatę Jankiewicz i Monikę Kaczorkiewicz, w której wystąpili uczniowie klasy IV b oraz chór szkolny.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji polscy patrioci obchodzili uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Choć minęły 232 lata, nadal pamiętamy o doniosłości i niekwestionowanym znaczeniu tego wydarzenia.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych. Mottem uroczystości stały się słowa „WITAJ MAJOWA JUTRZENKO”, co zostało podkreślone napisem wykonanym przez pana Radosława Wojciechowskiego.

Dyrektor szkoły, Adriana Łempicka-Kmieciak, wygłaszając okolicznościowe przemówienie, podziękowała zaproszonym gościom za przybycie i wyraziła uznanie dla występu uczniów. Podkreśliła znaczenie Konstytucji 3 maja dla następnych pokoleń, ponieważ naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Zachęciła także do refleksji nad wartościami takimi jak wolność, ojczyzna, patriotyzm.