DZIEŃ PRAW DZIECKA

Dnia 06.12.2018r. na terenie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku został zorganizowany Dzień Praw Dziecka. Kolorem dominującym w tym dniu był kolor niebieski jako symbol solidarności ze sobą dzieci z całego świata. Do tego dnia cała społeczność szkolna przygotowywała się długo. W miesiącu listopadzie uczniowie szkoły podstawowej w ramach zajęć warsztatowych prowadzonych przez pedagoga szkolnego i wychowawców poszczególnych klas przypomnieli sobie prawa dziecka.  Podczas zajęć aktywnie rozmawialiśmy również o obowiązkach, które nierozłącznie związane są z prawami. W tym okresie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach: literackim, plastycznym, multimedialnym na temat: ,,Mam prawo do…..”. Konkursy spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Zwycięzcy poszczególnych konkursów to:

Konkurs plastyczny pt: ,, Mam prawo do…” w kat  klas  I-III

I miejsce-Dawid Stępniak

II miejsce-Piotr Mikołajczyk

III miejsce-Liliana Dąbrowska

Konkurs plastyczny pt: ,, Mam prawo do…” w kat  klas  IV –VIII

I miejsce-Gabriela Borecka

II miejsce-Daria Jóźwiak

III miejsce-Julia Góral

Konkurs literacki pt: ,,Mam prawo do …” w kat. klas IV - VI

I miejsce-Daria Pakuła

II miejsce-Gabriela Kołodziejczak

III miejsce-Jan Zapisek

Konkurs literacki pt: ,,Mam prawo do …” w kat. klas VII  - VIII i III O/G

I miejsce-Natalia Kominiak

II miejsce-Aleksandra Marosek

III miejsce-Zuzanna Pierścieniewska

Konkurs multimedialny

I miejsce-Natalia Kominiak

II miejsce-Zuzanna Pierścieniewska

III miejsce-Adrian Pakuła

Prace uczniowskie stanowią piękną wystawę środowiskową p/h „Mam prawo do…”, podziwianą przez społeczność szkolną i osoby odwiedzające placówkę.

06.12.2018r. wszyscy uczniowie szkoły obejrzeli inscenizację słowno-muzyczną pt: ,,Prawa dziecka - ważna sprawa” z akcentem mikołajkowym. Mikołaj odwiedził uczniów przypominając im o ich prawach i obowiązkach, które winny iść w parze regulujące nasze postawy i zachowania wobec siebie i innych.

Później zaproszeni goście: Oficer prasowy KPP w Łęczycy, p. Kierownik GOPS-u, p. wicedyrektor ZSMR w Piątku, Sołtys Łubnicy – Przyjaciel szkoły, przewodnicząca Rady Rodziców wraz z zastępcą i sekretarzem Rady Rodziców, przedstawiciele rodziców z klas IV – VIII i III O/G, przedstawiciele uczniów z klas IV – VIII i III O/G, opiekun Samorządu Uczniowskiego, p. dyrektor szkoły, p. pedagog i p. psycholog udali się na debatę środowiskową pod hasłem ,,Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”. Podczas debaty wszyscy jej uczestnicy pracowali w zespołach i wypowiadali się na temat praw dziecka i wynikających z nich obowiązków zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Uczniowie poznali osoby i instytucje stojące na straży praw dziecka. Wypracowany materiał zostanie wyeksponowany w każdej sali lekcyjnej, by przypominał wszystkim o ich prawach i wynikających z tych praw obowiązkach. Dzień Praw Dziecka zorganizowały i przeprowadziły : p. pedagog A. Kacprzak, p. psycholog A. Raszewska przy wsparciu dyrektora szkoły p. K. Grabowskiej, p. M. Tomalak, p. B. Szymczak  p. J. Charusty, p. A. Sobór oraz wychowawców klas i nauczycieli.

Był to niezapomniany i ważny dzień dla całej społeczności szkolnej.