Program Domowych Detektywów czyli Jaś i Małgosia

jas malgosia logo

Program Domowych Detektywów czyli Jaś i Małgosia na tropie zrealizowany został w okresie od 28.02.2023r. do 16 maja 2023r. wśród uczniów klas VI. Program był prowadzony przez pedagoga szkolnego p. Aleksandrę Kacprzak we współpracy z wychowawczyniami klas VI p. Agnieszką Psiurską - Wujcik   i p. Aleksandrę Raj.

Głównym celem programu było opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczenie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących.

Program składał się z dwóch części : szkolnej oraz domowej i był utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy dzieci w szkole oraz w domu były cztery zeszyty komiksowe . W ramach zajęć w domu dzieci wraz ze swoimi rodzicami utworzyli tzw. ,,domowe drużyny”. Ich zadaniem była wspólna praca z wykorzystaniem wspomnianych zeszytów.

Każdy z ich zawierał jedną zabawną historyjkę komiksową, trzy zadania dla ,,domowych drużyn” oraz krótkie porady, przeznaczone dla rodziców. Bohaterami komiksów byli młodzi detektywi czyli Jaś i Małgosia, których zadaniem było modelowanie wśród uczniów pożądanych zachowań i postaw dotyczących ryzyka picia alkoholu przez dzieci i młodzież. W komiksach były poruszane takie tematy jak:

• Fakty i mity na temat alkoholu
  • Wpływ środków masowego przekazu na kształtowanie się przekonań na temat alkoholu
  • Rodzaje presji rówieśniczej i sposoby radzenia sobie z tą presją
  • Powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol oraz konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież.

Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali wszystkie ćwiczenia zawarte w programie. Na koniec zajęć klasy otrzymały dyplomy ukończenia programu profilaktycznego rekomendowanego przez Państwową Agencję Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.