Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - święto ustanowione przez UNESCO, obchodzone 21 lutego, by upamiętnić działania studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego włączyli się w uczczenie tego niezwykłego dnia. Szczególną rolę odegrały dzieci i młodzież z Ukrainy. Pracę koordynowały nauczycielki języka polskiego: dyrektor szkoły, p. Adriana Łempicka-Kmieciak, p. Regina Bednarek, p. Joanna Wojtak, p. Maria Tomalak. Celem działań było podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące.

Uczniowie przygotowali plakaty, prezentacje multimedialne, a nawet przeprowadzili zajęcia lekcyjne poświęcone językowi polskiemu, ukraińskiemu oraz językom innych narodów. Dzieci i młodzież z klas IV – VIII wzięli udział w zmaganiach z trudnym, ale pięknym językiem polskim, rozwiązując zagadki, rebusy, diagramy. W atmosferze zabawy uczniowie sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą poprawnej polszczyzny. Dyskutowano o tym, które słowa są najpiękniejsze, najtrudniejsze, najbardziej oryginalne, zabawne lub najważniejsze dla Polaków i Ukraińców.  Uczniowie rozmawiali też o wpływie języka na świadomość człowieka, jego wybory życiowe i poczucie szczęścia.

Pani Dyrektor, Adriana Łempicka-Kmieciak, patronując naszej szkolnej akcji, podkreśliła, abyśmy pamiętali, że chroniąc język ojczysty, dbamy również o tożsamość kulturową i narodową.