Apel do Rodziców

Szanowni Rodzice!

Począwszy od klasy I należy uczyć dzieci racjonalnego pakowania tornistrów, usuwania z nich rzeczy niepotrzebnych, utrzymania ich w porządku.Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, proszę o niezwykle poważne potraktowanie problemu. Niech kontrola tornistrów/plecaków naszych dzieci, stanie się codziennym nawykiem.

Jak to zrobić?

Istnieje bardzo prosty sposób. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ciężar uczniowskiego plecaka nie powinien przekraczać 10 % wagi dziecka. Można więc wyliczyć jego masę graniczną, mnożąc wagę ucznia w kilogramach przez 0,1.

Dlaczego to takie ważne?

Noszenie zbyt ciężkiego tornistra skutkuje uciążliwymi bólami pleców (zarówno w odcinku szyjnym, jak i lędźwiowym), a w dłuższej perspektywie wadami postawy. Poza tym z powodu przeładowanego plecaka cierpią także stawy kolanowe, a nawet mózg, który jest niedotleniony, ponieważ zdeformowana sylwetka zmniejsza pojemność płuc.

Przy zakupie tornistrów dla dzieci należy brać pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale również ich masę/wagę. Są bowiem tornistry masywne i ciężkie, które nawet bez żadnej zawartości są już dużym obciążeniem dla dziecka.

Kilka rad, co robić, aby tornistry/plecaki dzieci były lżejsze:

• przed zakupem tornistra/plecaka skontrolujmy szelki, które powinny być mocne, szerokie i regulowane,
  • tornister/plecak powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany,
  • kupujmy zeszyty w cienkich okładkach - w miarę możliwości zamieniajmy grubsze zeszyty na cieńsze,
  • na bieżąco sprawdzajmy zawartość piórnika,
  • systematycznie kontrolujmy co dziecko pakuje do tornistra/plecaka,  czy nie ma w nim niepotrzebnych przedmiotów, zabawek i materiałów
  • proponujmy dziecku lżejsze, mniejsze, a do tego bezpieczniejsze napoje w plastikowych butelkach
  • w szafkach szkolnych zostawiamy książki, które nie są nam potrzebne     w danym dniu